Yetişkin Eğitimi Projesi

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in eşi Sn. Semra Sezer’in öncülük ettiği “Ulusal Eğitime Destek Kampanyası” kapsamında başlatılan okuma-yazma seferberliği, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), Anadolu’da Valilikler, Milli Eğitim Müdürlükleri ve İstanbul’da Halk Eğitim Merkezleri işbirliği ile 2001 yılında hayata geçirilmiştir.

İstanbul Valiliği Koordinatörlüğünde YEKÜV’ün görev ve sorumluluğu ile hayata geçirilen proje, aldığı desteklerle iki yıl içerisinde İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli illerinde okuma-yazma kurslarının açılmasına ve yüzlerce kadının okuma-yazma öğrenmesine olanak sağlamıştır.

Proje kapsamında, 81 ilden okuma-yazma öğrenmiş 250 yetişkini 05-06 Mayıs 2003 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “1. Eğitim Kurultayı”nda bir araya getirerek,  İstanbul’un saygın üniversitelerine mensup akademisyenlerin başkanlığında komisyon çalışmaları gerçekleştirdik.

Toplumsal ve bireysel gelişimin eğitimle sağlanacağına ve bilinçli kadının toplumun gelişmesine önemli katkılarda bulunacağına inanan, çözümün etkili bir parçası olarak kadının kendi gücünü fark etmesini amaçlayan bir Vakıf olarak, projenin başladığı 2001 yılından 2004 yılına kadar 841.989 kişiye ulaşmayı başarmıştır.

2005 yılında Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile yürütülen eğitimler, 2017-2018 eğitim döneminde Okmeydanı, Hacıahmet, Yenişehir ve Çıksalın Semt Konakları olmak üzere 4 semt konağında devam etmiştir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir