Umut Kızlar Projesi

“Tarlada çalışan kızlarımız… Erken yaşta evlendirilen kızlarımız… Eğitim hakkını kullanmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda olan kızlarımız… Biz kız çocuklarımızın okullaşmaları ve ileri eğitim alabilmeleri için küçük bir umut ışığı yakıyoruz… Onlar bize büyük umutlar vadediyor.”

Bir ülkenin iyi eğitim almış nesillerle güçlü bir geleceğe ulaşabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Ancak her bölgenin kendi içinde değişen coğrafi, ekonomik ve sosyal koşulları ne yazık ki eğitimdeki fırsat eşitliğini engellemekte ve kırsal bölgelerdeki bu olumsuz koşullardan öncelikli olarak kız çocukları etkilenmektedir. 2003 yılında, ülkemizin kırsal bölgelerinde, tarlalarda çalışan işgücü olarak görülen, sosyal ve ekonomik sebeplerle eğitim hayatlarına devam etmekte zorlanan kız çocuklarının, eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan “Umut Kızlar” projesi ile eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

2003 yılından bu yana sürdürülen Umut Kızlar Projesi kapsamında kız öğrencileri ilk öğretimden ileri eğitime kadar burs koşullarını sağladığı sürece YEKÜV karşılıksız eğitim bursları ile desteklenmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir