YEKÜV Kültür Saati: Dünyayı Okuyorum!

Dünyayı Okuyoruz!

Amaç:
Analitik düşünme becerilerini geliştirmek, odaklanma ve konsantrasyon üzerinde olumlu etki sağlamak, kelime dağarcığına katkıda bulunmak gibi kitap okumanın sayısız yararlarından maksimum istifade sağlamak. Bursiyerlerimizin bilinçli kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını hedefliyoruz.

Hedef Kitle:
Yeküv’ün eğitim fakültelerinde okuyan üniversiteli bursiyerleri öncelikli olmak üzere, üniversiteli bursiyerler ile edebiyata ilgi duyan lise son sınıf bursiyerleri.

Proje Süresi:
Ayda 1 kez belirlenecek hafta içi bir gün.

Projenin Uygulanacağı Yer:
Vakıf Merkezi / Mecidiyeköy.

Proje Koordinatörü:
Yeküv Üst Danışma Kurulu Üyesi / Yazar Işın Özdemir.

Uygulama Adımları:

Her ay dünya klasiklerinden seçilecek bir kitap belirlenerek projeye ilgi duyan öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.
Vakıf Genel Merkezi’nde bursiyelerle yapılacak ilk dağıtım ve ön değerlendirme söyleşisinde, seçilen eser, dönem, akım, yazar vs. hakkında kısa ve öz bilgiler uzman eğitimciler tarafından bursiyerlere verilecektir.
Söyleşiler iki bölümden oluşacak:

Okunmuş olan eserin yorumlanacağı bölüm.
Bir sonraki ay okunacak eser hakkında ön bilgilendirme.

Kaynak:
Ücretsiz dağıtılacak kitaplar: Proje Koordinatörü tarafından temin edilecektir.

Uzman Eğitmenler:
Vakıf Başkanımız dahil olmak üzere gönüllü eğitmenler ve profesyoneller ile gerçekleşecektir.

Beklenen Sonuç ve Sürdürülebilirlik:
Proje ile Bursiyerlerimizin evrensel boyutta kabul gören klasik yapıtlar hakkında bilgi sahibi olmaları, bakış açılarını genişletmeleri ve kitap okuma alışkanlığı kazanmaları beklenmektedir. Projenin her ne kadar öncelikli yararlanıcıları eğitim fakülteli gençler olsa da, farklı fakültelerden gençlere de zengin kültürel bakış açısı sunmayı amaçlamaktayız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir