Avrupa Birliği “Demokrasi ve Haklarım İçin, Buradayım ve Burada Olacağım” Projesi

T.C. Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi & T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (HRE) Hibe Programı’na başvuran 600 proje içerisinden seçilmiş olup; Merkez Finans İhale Birimi ile YEKÜV arasında 27 Haziran 2013 tarihinde imzalanan sözleşme ile 15 Ağustos 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir.

YEKÜV’ün İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Küresel Siyaset Yönetim Uygulama ve Araştırma Birimi (KÜSYAM)İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şişli Belediyesi ortaklığı ile yürüttüğü proje kapsamında gerçekleştirilen okul ziyaretleri ve odak grup çalışmaları sonrası Adalar, Kadıköy, Şişli, Beyoğlu ve Avcılar ilçelerinden seçilen beş pilot okulda uygulandı.

Belirlenen ilçelerdeki ortaokullarda öğrenim gören öğrencileri, bu öğrencilerin ailelerini ve öğretmenlerini demokratik değerler ve insan hakları kavramları konusunda bilinçlendirmek, farkındalıklarını güçlendirmek ve davranışa dönüştürmelerini sağlamak amaçlandı.

Bu kapsamda, Drama Eğitimi Uzmanları Nedim Saban ve Asuman Çakır tarafından 11-14 yaş grubundaki 200 ortaokul öğrencisi, öğrencilerin velilerinden oluşan 200 kişilik bir grup ve eğitmenlerinden oluşan 100 kişilik bir gruba; seminer, çalıştay, psiko-drama ve rol üstlenme yöntemleri ile demokratik vatandaşlık ve insan hakları becerilerinin gelişmesi ve sürdürebilirliğinin sağlanmasına yönelik eğitimler verildi.

Proje kapsamında, eğitim çalışmalarının ölçülmesine yönelik araştırma ve raporlama faaliyetleri gerçekleştirilmesinin yanı sıra, projenin bir eğitim materyali olması ve örnek bir uygulama olarak gelecekte eğitimle ilgilenen diğer kurumlarca kullanılmasının sağlanması amacıyla  proje faaliyetlerinden oluşan bir Belgesel Film çalışması da yapıldı.

13 Ay süren projenin Gala Gecesi, 10 Eylül 2014 tarihinde, Taksim Park Bosphorus Otel’de, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Ömer Balıbey, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temsilcileri, Sanatçılar, Gazeteciler, YEKÜV Başkanı Gülbin Sözen, YEKÜV Mütevelli Üyeleri ve seçkin bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje çalışmalarını yansıtan belgesel filmin gösteriminin de yapıldığı gecede “Demokrasi nedir? Nasıl demokrat olunur?” konusunda öğrencilerin gerçekleştirdiği tartışmalar yetişkinlerin ders almalarını gerektirir nitelikteydi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir