Yetişkin Okuma Yazma Kursları 2016-2017 Sertifika Töreni

Yetişkin Okuma Yazma Kursları 2016-2017 Sertifika Töreni

Vakfımızın 2001 yılında “Ulusal Eğitime Destek” kampanyası kapsamında başlattığı Yetişkin Okuma Yazma Kursları, 2016-2017 eğitim döneminde 16. yılını doldururken, kurslara düzenli olarak katılarak eğitim sertifikası almaya hak kazanan kadınlara da sertifikaları düzenlenen törenle takdim edildi.

2005 yılından bu yana Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile Okmeydanı, Dolapdere, Hacıahmet ve Çıksalın Semt Konakları’nda devam eden kurslara 2016-2017 eğitim döneminde Fetihtepe ve Kasımpaşa Semt Konakları’nın da eklenmesiyle sınıf sayısı 6’ya yükseldi.

Yetişkin Okuma Yazma Kursları kapsamında uygulanan “Ne Varsa Kadınlarda Var” projesiyle yıl boyunca eğitici faaliyetlerin yanında sosyalleşmeleri ve kişisel gelişimleri için de desteklenen kadınlar, bu eğitim döneminde kendi yörelerinden seçtikleri yemeklerin tariflerini kendi el yazılarıyla yazdı. Beyoğlu Belediyesi Aynalıkavak’ta düzenlenen Sertifika Töreni’nde sertifikalarını almanın heyecanını yaşayan kadınlar, etkinlikte gerçekleştirilen yemek yarışmasında da hazırladıkları yöresel yemeklerini jüriye sundu.

Törene Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve eşi Ferda Demircan’ın yanı sıra Beyoğlu Belediyesi Başkan Danışmanı Nezaket Şimşek, Semt Konakları Genel Koordinatörü Hülya Kömürcü, Vakıf Başkanı Gülbin Sözen, Öğretmen Ganime Akıllı ve çok sayıda davetli katıldı.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve eşi Ferda Hanım’ın elinden sertifikalarını alan kusriyerler Belediye Başkanı ve eşiyle sohbet etme imkânı yakalarken, yöresel yemeklerini de ikram etti. Eğitimin yalnızca okuma yazma öğrenmekle sınırlı olmayarak, tüm hayatın eğitim sürecini kapsadığının altını çizen Demircan, YEKÜV’ün eğitime olan katkılarıyla birlikte düzenlenen etkinlikte sunulan yöresel yemeklerin kültür paylaşımı bakımında da çok önemli olduğunu belirtti.

Jüri Üyeleri Sevim Soybaş, Melek Haznedar, Bilge Özdemir ve Hatice Güneş kadınların özenle hazırladığı yöresel yemeklerin arasında seçim yapmakta zorlandı. Yarışmada Güller Poyraz kalburbastı ile, Vahide Sahura içli köfte ile, Mevlüde Aslan mumbar ile ilk üçe girerken; Fatma Bahadır hingel ile, Emine Yılmaz mercimek köftesi ile, Şükriye Bimay kuru dolma ile, Pakize Ateşoğlu çi börek ile, Madımak Bahçe çoban yastığı ile, Birgül Yılmaz nohut çorba ile Ayşe Bıyık ise etli sulu köfte ile mansiyon ödülüne layık görüldü.

Yetişkin Okuma Yazma Kurslarında Okuma Yazmayı Söken Kadınlar Vakfımızın “Umut Kızlar”ına Destek Olacak!

Sivas, Erzincan, Kastamonu, Mardin, Bingöl, Adana, Siirt vb. Türkiye’nin dört bir yanından tatların buluştuğu etkinlikte, kadınların kendi elleriyle özenerek hazırladığı ve tariflerini kendi yazdıkları yöresel yemeklerden bir yemek kitabı hazırlanacak. Kitapta yer alacak yemeklerin fotoğraflanmasını ise Yemek Stilisti ve Editörü İnci Bak ile Yemek ve Gıda Fotoğrafçısı Özgür Bakır gönüllü olarak üstlendi.

Vakfımızın 25. yıl çalışmaları kapsamında hazırlanacak olan yemek kitabının geliri ise maddi imkanı kısıtlı, eğitim hayatına devam etmekte zorlanan ve yalnızca iş gücü olarak görülen kız çocuklarının ileri eğitim almalarını desteklemek amacıyla 2003 yılından bu yana yürüttüğümüz Umut Kızlar projesine aktarılacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir